Vana nebo sprchový kout?

Záleží na Vašich preferencích a hlavně na velikosti Vaší koupelny.

Proč se rozhodnout pro vanu?

Uvolněný celého organismu v horizontální poloze

Prohřátí celého těla

Relaxace, klid

Možnost i sprchování

    Výběr Vany záleží na mnoha okolnostech. Vždy je potřeba mít na mysli především fakt, zda-li vana bude jediným místem očisty těla. V mnoha koupelnách najedete kromě vany i sprchový kout. Tam, kde ale tolik místa nemáte, může vana plnit funkci obou – koupání i sprchování. Vana se v tomto případě stává základem koupelny a je potřeba k tomu i tak přistupovat.

Nejprve je důležité si dle dispozice koupelny zvolit vhodný tvar vany a její rozměry. U rozměrů je potřeba myslet na proporce celé rodiny 😊. Při tělesné výšce 180 cm a více je vhodné volit vanu dlouhou 170 cm, menším lidem obvykle vyhovuje kratší rozměr kolem 150 cm.

Dále je potřeba zvolit vhodný materiál a zjistit si, zda je dostatečný přísun teplé vody k napuštění vany.

Poslední faktorem je výše investice, která je pro vás přijatelná.

Tvar vany

Rohová vana bývá zvolena spíše do větších koupelen a díky své velikosti nabízí i možnost relaxace s drahou polovičkou, na trhu jsou vany moderního i retro stylu.

Obdélníková vana je příjemnou volbou pro vyšší lidi, je považována za základní tvar, tento typ vany můžete umísit ke stěně i do rohu koupelny, dostupné jsou v mnoho velikostech, ty největší vám umožní koupel v párech.

Oválná vana působí velmi elegantním dojmem, je ideální k zapuštění do podlahy nebo vyzděného pódia, velmi vhodná je do větších koupelen, kde její tvar dokonale vynikne.

Volně stojící vana se vyjímá v opulentních koupelnách nebo koupelnách v retro stylu, tyto vany patří k těm dražším.

Asymetrická vana je výborným kompromisem, kdy máme málo prostoru a požadujeme pohodlné koupání, její netypický tvar zaručuje jedinečnost daného prostoru.

Hydromasážní vana vám zajistí dokonalý wellness zážitek.

Vana s dvířky je vhodná tam, kde je potřeba zajistit bezchybný komfort v podobě snadného přístupu do vany.

 

Materiál

Smalt – na trhu je zastoupena v menší míře, je zde velkou nevýhodou omezené množství tvarů a rychlé chladnutí vody. Povrch vany není dokonale hladký a ani lesklý jako u vany akrylátové nebo vany z litého mramoru.

Akrylát – její množství na trhu se v posledních letech zvýšilo, velký výběr z mnoha tvarů a velikostí, velkou výhodou těchto van je, že když se poškrábou, lze je velmi snadno opravit a to tak, že poškrábané místo přeleštíte leštící pastou, větší rýhy zalijete tekutým akrylátem. Zaschlou vrstvu vyhladíte jemným smirkovým papírem, a nakonec opět přeleštíte leštící pastou. Velkou výhodou je také fakt, že akrylátová vana je schopna udržet poměrně dlouhou dobu optimální teplotu vody, má dlouhou životnost, lesklý a neporézní povrch, který se snadno čistí a má antibakteriální vlastnosti. Pokud uvažujete o akrylátu – kvalitním akrylátu, je potřeba volit minimální tloušťku 4,5 mm. Rozeznáváme dva typy akrylátu – extrudovaný a litý, litý je dražší, ale mechanicky i chemicky odolnější.

Litý mramor – tento materiál je velmi elegantní a má dobré tepelné vlastnosti, udrží tak vodu déle teplou, vany z litého mramoru mají nosnost až 300 kg.

Quaryl – jedná se o poměrně nový materiál, který je velmi pevný a odolný vůči mechanickému poškození, vany vyrobeného z quarylu mají protiskluzový povrch a tlumí hluk, jsou velmi vhodné do bytových domů či hotelů.

 

Proč se rozhodnout pro sprchový kout?

Sprchování je z hlediska zdraví velmi prospěný

Možnost otužování

Nižší spotřeba vody

Snadnější zbavení odumřelé kůže, vyčištění pórů a regenerace pokožky

 

Sprchový kout je ideální volbou pro malé koupelny, kdy do místnosti 3 – 5 m2 musíte dát umyvadlo, pračku, popř. sušičku atd. … a to je výzva. Sprchový kout zabere mnohem méně místa než vana. Nejběžnějšími rozměry sprchových koutů jsou 80 x 80 cm nebo 90 x 90 cm.

Ideální je skládací sprchový kout bez sprchové vaničky, kdy sprchová dvířka snadno složíte až ke zdi a získáte tak potřebný prostor.  Sprchové kouty jsou dnes moderní a stávají se dokonalým designovým prvkem 😊.

Při výběru vhodného sprchového koutu je potřeba zvážit dispozice prostoru a dle toho vybírat tvar sprchového koutu. Sprchový kout má hned několik podob. Vedle tradičních rohových sprchových koutu můžete zakoupit pouze sprchová dveře, moderní variantu walk-in nebo vanovou zástěnu.

 

Sprchový kout

Tuto variantu je možné koupit jako celek a je možné ho namontovat do roku koupelny. Zde si můžete zvolit kruhový nebo obdélníkový půdorys. Sprchové kouty mívají tenčí sklo 4 - 5mm. Ty dražší mívají sklo šířce 6 mm.

 

Sprchové dveře

Mohou být montovány samostatně prakticky kamkoli. Zvolit si můžete mezi výklopnými, rolovacímí nebo posunovacími.  Sprchové dveře je možné umístit do tzv. niky (výklenek ve tvaru písmene U – prostor uzavřený ze tří stran). Stejně jako u sprchových koutů je sklo tenčí.

 

Walk In

Moderní a v dnešní době velmi žádaná varianta sprchování. Jedná se o různě velký prosklený prostor, do kterého se vchází volně a jehož součástí nejdou dveře. Tento typ má sklo zpravidla silné okolo 8 mm. Silnější sklo se ale odráží na porozovací ceně.

Sprchová zástěna

Sprchování ve vaně.  Sprchové zástěny mohou být jednodílně nebo dvoudílné.  Jednodílné dělíme ještě na pevné nebo otočné. U zástěny je potřeba dát pozor, zda se jedná o zástěnu levo-pravou – tuto zástěnu pak můžete namontovat na levou i pravou stranu nebo pouze levou či pravou, kterou lze namontovat pouze na danou stranu.

 

Dalším aspektem při výběru sprchového koutu je typ konstrukce. Mohou být bezrámové nebo rámové.

Bezrámové – ty umožňují bezbariérový přístup, avšak je potřeba dát pozor, aby konstrukce byla dostatečně pevná a byla schopná unést silné sklo.

Rámové – zde si můžete zvolit barevné provedení rámu. Rám bývá vyroben z hliníku, u méně kvalitních a levnějších i z plastu.  Plast je méně odolný a složitější na údržbu. Hliník je pevnější a odolnější.

 

V neposlední řadě nesmíme zapomínat také na tvar sprchového koutu. V hodný tvar si vyberete dle prostoru v koupelně.

Například:

Čtvrtkruhový sprchový kout – se hodí do malých koupelen, nejoblíbenější varianta, nejčastěji s posuvným otevíráním dveří.

Čtvercový sprchový kout – je náročnější na prostor, lze umístit do rohu, výklenku nebo ke stěně

Obdélníkové – ty jsou vhodné do větších a prostornějších koupelen.

Další otázkou je, zda-li zvolit vaničku či pouze žleb.

Sprchový kout se velmi často vybavuje právě vaničkou, ale pokud toužíte po dokonalé koupelně, postačí pouze odtokový žleb.

Vanička se dnes prodává v mnoha provedeních. Výhodou vaničky je snadnější instalace a nemusíte řešit odtok vody. Stejně jako vany se sprchové vaničky vyrábějí z několika materiálů. Výrobní materiál má samozřejmě vliv na cenu i vzhled.

Akrylátová – nejlevnější, odolná, ale zároveň náchylná na poškrábání a časem se může i tvarově deformovat.

Smaltová – více odolná, prakticky ji nelze poškrábat, pozor při pádu tvrdšího předmětu může dojít k odštípnutí materiálu, kvalitní smaltové vaničky jsou vyrobeny z materiálu o síle 3,5 mm.

Z umělého kamene – poměrně nový materiál, velmi odolný poškrábání a proti deformaci. Jedná se o luxusní materiál, kterému odpovídá i vysoká pořizovací cena. Nevýhodou je i vyšší hmotnost vaničky.

Žleb – vyžaduje náročnější instalaci, je nutné vyřešit i odtok vody jeho vyspádováním. Díky žlebu zajistíte bezbariérový přístup.